ali tareen visual artist mixed media drawing praha artmap karlin studios central saint martins

ali tareen

new year, new exhibition - 'Vanity Sluts' a solo exhibition by Ali Tareen - opening 7pm 05.01.2016 (runs until 31.01.2016)

ali tareenComment
VANITY SLUTS AN EXHIBITION BY ALI TAREEN

Ali Tareen (UK)

English -  'Vanity Sluts' - Opening: 05.01.2016 - 19 h (runs until 31.01.2016)


'Vanity Sluts' is an exhibition by British artist, Ali Tareen that raise questions towards the abuse and misuse of animals in sake of 'beautifying' and magnifying the ego of the human being, juxtaposed with the ambigious existential relationship between sex and death. The fur of a dead fox on a humans head, lipstick tested on rabbits, a stuffed animal on a wall...


In a world where the idea of some lives seem to be less important than others, gives a strong indication that suggests quite evidently that something is not quite right with our society. Is it ethically correct to torture and test on animals for cosmetic purposes in order to make a person seem 'more physically attractive'? Is it ok to kill animals and use them for narcissistic decoration? Why is death celebrated via vanity? How is the appeal of attraction glorified by the usage of death?

Tareen focuses on asking questions to the viewer, opposed to explicitly giving answers. This collection should also not be mistaken as a protest, but rather as a forum for widening a discussion based on this theme.

Throughout this project, Tareen applies a number of visual languages to convey a wider spectrum of varied outcomes. In concluding with this we can witness hints of irony, repulsion and sarcasm.

Ali Tareen lives and works in Prague, Czech Republic. He obtained his degree from the Central Saint Martins, London. Tareen・s work has been exhibited in numerous countries, England, Czech Republic and Spain. His last solo exhibitions in Czech Republic, A Modern Love (2015), Polidicks (2015) curated by Dr.Egg and Whispers from my heart (2014) were shown in Prague and Marianske Lazne. His most recent group show, Wrecks of hope (2013) curated by Simon Hollington and Andrew Marsh, took place in two separate spaces in Hertfordshire, UK.

Tareen is based in Prague and works at Karlin Studios.

 

Cesky - Vernisáž: 05.01.2016 - 19 h (runs until 31.01.2016)

 

"Vanity Sluts" je výstava britskeho umělce, Ali Tareena, zabývající se otázkami využívání a zneužívání zvířat v zájmu "zkrášlování" a zvyšování lidského ega, v souvislosti s nejednoznačným existenciálním vztahem mezi sexem a smrtí. Kožešina z lišky na lidských hlavách, rtěnky testované na králících, vycpaná zvířata na zdích...

Ve světě, ve kterém se některé životy zdají více důležité než druhé, je patrné, že něco není v pořádku s naší společnosti. Je eticky správné mučit a testovat zvířata pro kosmetické účely, abychom si připadali více fyzicky atraktivní? Je v pořádku zabíjet zvířata a použít je jako dekoraci? Proč je smrt oslavována skrze naši ješitnost? Jak je důraz na přitažlivost velebený skrze smrt?


Tareen se zaměřuje na pokládání otázek pozorovateli, oproti dávání odpovědí. Tato sbírka by neměla být chápána jako protest, ale spíše jako fórum pro rozšíření diskuse na toto téma.

V tomto projektu, Tareen uplatňuje celou řadu vizuálních prostředků, aby dosáhnul širšího spektra různých výsledků. V závěru můžem pozorovat náznaky ironie, zhnusení a sarkasmu.

Ali Tareen žije a pracuje v Praze. Titul získal na univerzitě Central Saint Martins, v Londýně. Tareenovi obrazy byly vystavovány v mnoha zemích, Anglii, České republice a Španělsku. Jeho poslední sólové výstavy v České republice, Polidicks (2015) kurátorovaná Dr.Egg, Šepot mého srdce (2014) a Moderní láska (2015), se konaly v Praze a Mariánských Lázních. Jeho poslední skupinová výstava, Wracks of hope (2013) kurátorována Simon Hollington a Andrew Marsh, se konala ve dvou různých prostorech v Hertfordshire, UK.

Tareen žije v Praze a pracuje v Karlin Studios.

 

žižkovšiška,

Bořivojova 1577/67 130 00 Praha 3

 

Live improvised set by
Martin Lauer (bass, samples, electronics)
+ Vít Bohal (saxophone, clarinet, loops)
https://soundcloud.com/autopoetik

 


For more information

www.alitareen.com

http://zizkovsiska.cz/en/

cityspymaps@gmail.com