ali tareen visual artist mixed media drawing praha artmap karlin studios central saint martins

ali tareen

New solo exhibition in Prague 'Poli Dicks' 16th - 29th April (opening on the 16th)

ali tareenComment
ali tareen poli dicks exhibtion

The Solution
Krymská 27
Praha 10 Vršovice


Vernisáž 16.4.15 – 19 h (16-29th Duben)

 Cesky

‘Polidicks’ je pražská výstava nekonvenčního britského umělce Ali Tareena. Ve své tvorbě Tareen nově zkoumá a zpochybňuje mužskou dominanci v české politice, vzájemně porovnána elementy jako je pohlaví, ego, moc, smrt a komedie.

Frustrovaný kampaní strany ANO v roce 2014 pro volby do Evropského parlamentu, na kterou si Andrej Babiš najal PR tým Baracka Obamy se snahou koupit si popularitu. Tareen ve své tvorbě objevuje podstatu temných kompromisů, do kterých je česká společnost nucena muži v české politice.

Tareen rozebírá Babišovu významnou minulost jako údajného bývalého agenta tajné policie za komunistického režimu v Československu, zpochybňuje jeho motivy jako druhého nejbohatšího muže v zemi, a zároveň se snaží odhalit rozpory mezi rolí Babiše jako českého ministra financí a jeho tendencemi k nadvládě určité skupiny.

Také se se svými dvěma portréty Ali Tareen snaží zachytit nespokojenost obyvatelů České republiky s jejich prezidentem Milošem Zemanem. Kontroverzní postavy, která je mezinárodně známá pro lásku k Becherovce a nedostatek úcty k právům žen.

Dalším objektem Tareenovy výstavy je neslavný Tomio Okamura. Okamura byl nedávno ve zprávách kvůli jeho protiimigračním projevům, ve kterých podporoval své stoupence, aby bojkotovali a uráželi imigranty. Tareen se dívá na Okamuru jako na někoho, kdo sám pochází ze smíšeného páru, Češky a Asiata.

Výstava také představuje jedno z Tareenových nejúspěšnějších děl z předchozí výstavy, bývalého prezidenta Václava Klause. Vyobrazil ho, jak bere psací pero a srovnává to s varováním cestujících ve veřejné dopravě, aby si dávali pozor na kapesní zloděje.

Ali Tareen se narodil ve východním Londýn. Vystudoval univerzitu Central Saint Martins. V současné době žije více než 6 let v Praze. Má za sebou řadu samostatných výstav nejen v České republice a ve Velké Británii. Podle A.R.T. UK, je jedním z "nejžhavějších mladých talentů, který v Londýně bere uměleckou scénu útokem". Tareenova práce vychází z jeho nezměrné představivosti. Všestranný umělec, Ali Tareen, se také zapojil do hudebního projektu s názvem Insitu, ve kterém spolupracoval s americkým hudební producent Jonathan Adams, a spolu nahráli řadu písní.


Private view  16.4.15 – 19 h (16-29th April)


English

Polidicks is maverick British artist Ali Tareen’s new solo show in Prague. Tareen’s new set of work explores and questions the male domination within Czech politics, juxtaposed with elements of sex, ego, power, death, and comedy.

Frustrated by the invasion of public discourse by ANO’s 2014 campaign for the European elections, in which Andrej Babis recruited Barack Obama’s PR team to buy his way into popularity, Tareen set out explore in his art the nature of the dark compromises that Czech society is forced to make with its male politicians.

Dwelling on Babis’ illustrious past as an alleged former secret police informer for the communist regime in Czechoslovakia, Tareen questions Babis’ motives as the country’s second richest man, and attempts to expose the inherent contradictions between the role Babis plays as the country’s finance minister and his oligarchic tendencies. 

Tareen also attempts to portray the Czechs’ dissatisfaction with their president Milos Zeman, a divisive figure who is known internationally for his love for the bottle and a lack respect for women’s rights, with his two pieces that focus on the president.

Perhaps the key focus of Tareen’s gaze is the infamous Tomio Okamura. Okamura was recently in the news for his anti-immigrant spiel, encouraging his supporters to boycott and insult immigrants. Tareen takes on Okamura’s double-speak as someone, who grew up with the duality of a part-immigrant background himself.

The exhibition also features one of Tareen’s most successful pieces from a previous show, of former President Vaclav Klaus, portrayed pocketing a pen, juxtaposed with a Czech label, warning passengers on the public transport to be careful of pickpockets.

Ali Tareen was born in East London and trained at Central Saint Martins. A Prague resident for over 6 years now, he has had several solo shows in the Czech Republic and the UK. Described by A.R.T. UK, as one of the “hottest young talents, taking the London art-scene by storm,” Tareen’s work is seen as a product of his schizophrenic thought process, shaped by the contradictions of his upbringing. A multi-medium artiste, Tareen recently recorded a number of conceptual songs with American music producer Jonathan Adams.Curated by Dr. Egg, the exhibition runs from 16th to 29th April.


info@thesolution.cz

http://www.thesolution.cz/

https://www.facebook.com/events/370291276489125/371090599742526/