ali tareen visual artist mixed media drawing praha artmap karlin studios central saint martins

Ali Tareen

ali-tareen

Photos from the 'Whispers from my heart'/ Pecha Kucha night!

ali-tareen, pecha-kucha, Mariánské Lázněali tareenComment

Here are the photos from the 'Whispers from my heart' / Pecha Kucha volume 3 night at  Ferdinandův pramen Mariánské Lázně.

I gave a speech to a warm crowd which quite strangely felt natural and smooth (considering that I used to be an introvert and dread talking in front of other people)

Guest speakers then spoke in the traditional Pecha Kucha form. Every guest had to speak in
20 seconds, using 20 slides.  The guest speakers were; Jitka Marelova, Atelier Vltava s.r.o. - architektonický atelier, Martina Singerová, Katarína Thótová, Markéta Jáchimová, Alžběta Jungrová, Mark Juszczak, Luboš Klabík, Martin Matoušek, Michael Tomalik and Adam Gebrian.

The speakers had all different backgrounds, ranging from photography, product design, architecture, painting, space colonization strategist and jewellery.

The after party swung in full force afterwards with Dj Johana providing music.

Finally a big thank you to Vojtěch Franta for making this happen.

All photos were taken by Lucie Pumprová.

Enjoy!

photos - Lucie Pumprová (c)2014

New solo exhibition, 'Whispers from my heart', 19.09.14

ali-tareen, ali tareenali tareenComment

New solo exhibition - 'Whispers from my heart' with Pecha Kucha 20 x 20 presentations.

Opening 19.09.14 from 7pm at Ferdinandka, Mariánské Lázně, Czech Republic

 English Ali Tareen a visual artist from London, UK is going to exhibit a collection of mixed media paintings ‘Whispers from my heart’ at Pavilion Ferdinandova pramene in Mariánské Lázně. The exhibition investigates the notion based on power struggles in relationships between humans in the fast replacement and the fast information age. Did our great grand parents have a happier life with other people compared to us? Why are there more divorces than ever before? How has the fast information age affected our relationships? The age of the replacement can easily be spotted in Today’s world throughout society. If something gets broken, instead of people trying to fix the problem, it often tends to replaced. If we look at things such as machines, clothes, labour, it has become the ‘norm’ to substitute it if we become dissatisfied with it. For this series, Tareen x-rayed his own experiences of intimacy and openly confesses in mixed media drawings. Each work transports you to various parts of the artist’s mind and unleashes memories that were running riot. Tareen is a visual artist who has been living in Prague, The Czech Republic for over 5 years. He trained at Central Saint Martins, London, UK and currently works at Karlin Studios in Prague  Czech  Ali Tareen, výtvarník z Londýna, chystá výstavu sve sbírky obrazů " Š epot mého srdce" v pavilonu Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních.   Výstava zkoumá teorii založenou na mocenských bojích v mezilidských vztazích v dnešní zrychlené době a v době snadné náhrady.  Ali Tareen je výtvarný umělec, který žije v Praze více než 5 let. Studoval na univerzitě Central Saint Martins v Londýně. V současné době vytváří v Karlin Studios v Praze.  Měli naši prarodiče lepší vztahy s ostatními lidmi ve srovnání s námi? Proč je více rozvodů než v minulosti? Jak současná zrychlená doba ovliv ň uje naše vztahy?   Současná práce Ali Tareena se zabývá snadnou náhradou. Nyni lze snadno nahradit vše. A vidíme to v celé společnosti. Rozbije-li se něco, místo toho, abychom se to snažili spravit, radeji to vyměňíme za nové. Podíváme-li se na věci, jako jsou stroje, oblečení, stalo se "normou" nahradit vše, co už nás neuspokojuje. V této sbírce, Tareen promítá vlastní zkušenosti intimity a otevřeně se zpovídá ve svých kresbách. Každá práce vás přenese do odlišné části umělcovy mysli a odkazuje na neutichající vzpomínky.  http://www.svihak.net/  https://www.facebook.com/PechaKuchaML?fref=nf  https://www.facebook.com/kulturniozdraveni?fref=ts   http://www.alitareen.com/

English
Ali Tareen a visual artist from London, UK is going to exhibit a collection of mixed media paintings ‘Whispers from my heart’ at Pavilion Ferdinandova pramene in Mariánské Lázně. The exhibition investigates the notion based on power struggles in relationships between humans in the fast replacement and the fast information age.

Did our great grand parents have a happier life with other people compared to us? Why are there more divorces than ever before? How has the fast information age affected our relationships?

The age of the replacement can easily be spotted in Today’s world throughout society. If something gets broken, instead of people trying to fix the problem, it often tends to replaced. If we look at things such as machines, clothes, labour, it has become the ‘norm’ to substitute it if we become dissatisfied with it. For this series, Tareen x-rayed his own experiences of intimacy and openly confesses in mixed media drawings. Each work transports you to various parts of the artist’s mind and unleashes memories that were running riot.

Tareen is a visual artist who has been living in Prague, The Czech Republic for over 5 years. He trained at Central Saint Martins, London, UK and currently works at Karlin Studios in Prague


Czech

Ali Tareen, výtvarník z Londýna, chystá výstavu sve sbírky obrazů "Šepot mého srdce" v pavilonu Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních.

Výstava zkoumá teorii založenou na mocenských bojích v mezilidských vztazích v dnešní zrychlené době a v době snadné náhrady.

Ali Tareen je výtvarný umělec, který žije v Praze více než 5 let. Studoval na univerzitě Central Saint Martins v Londýně. V současné době vytváří v Karlin Studios v Praze.

Měli naši prarodiče lepší vztahy s ostatními lidmi ve srovnání s námi? Proč je více rozvodů než v minulosti? Jak současná zrychlená doba ovlivňuje naše vztahy?

Současná práce Ali Tareena se zabývá snadnou náhradou. Nyni lze snadno nahradit vše. A vidíme to v celé společnosti. Rozbije-li se něco, místo toho, abychom se to snažili spravit, radeji to vyměňíme za nové. Podíváme-li se na věci, jako jsou stroje, oblečení, stalo se "normou" nahradit vše, co už nás neuspokojuje. V této sbírce, Tareen promítá vlastní zkušenosti intimity a otevřeně se zpovídá ve svých kresbách. Každá práce vás přenese do odlišné části umělcovy mysli a odkazuje na neutichající vzpomínky.

http://www.svihak.net/

https://www.facebook.com/PechaKuchaML?fref=nf

https://www.facebook.com/kulturniozdraveni?fref=ts

http://www.alitareen.com/

Thoola's 'Heart Loss' music video shoot at Karlin studios!

ali-tareenali tareen

As a big music fan, I have always wanted to mix music with visual art. The opportunity came recently when some of the members of Czech based band, Thoola saw some of my work and wanted to shoot a video in my studio. I really like their music and was great to collaborate with them in terms of working with my visuals and their music. Here are some behind the scenes of making the video. The video for 'Heart Loss' is coming soon...!

www.thoolamusic.com
 

'Sweet Dreams' Wunderman commission

ali-tareen, ali tareenali tareen

This is a project I was working on recently. I was approached and commissioned by agency, Wunderman, Prague to make one off pieces on 1 litre wine bottles with the concept ‘Sweet Dreams’ for a Christmas gift to their clients. The concept was to give every single bottle a personal feeling, with every bottle having its own character and mood. The method chosen was to spray paint for a landscape dream effect. The catch was that I had to make over 750 landscape one-off originals onto bottles within a month. It was arduous and challenging, but loved every moment of it. A big thank you to Zuzana Kubisova and the team at Wunderman!

Here are some photos of this project. :)

 Wunderman © 2014 All Rights Reserved

 

 

video of this project to follow shortly !