new exhibition! 'A modern love' @ Galerie Lajka (08-30 July)

A modern love

 

Galerie Lajka,

U akademie 11
Praha 7 - Bubeneč

 

Cesky

Vernisáž: 08.07.2015 - 18 h (08.30. July)

 

‘Moderní láska’ je soubor děl anglického umělce Ali Tareena, který tvoří v Praze. V této kolekci odkrýva boj o moc v mezilidských vztazích i mezi sebou samými. Pohrává si se střípky svých zkušeností, barvami a tvary, které se derou z jeho pdvědomí.

 Anglický filozof Bertram Russell tvrdil, že moc je základním prvkem každého mezilidského vztahu ve smyslu proudění energie, která se přemění ve fyzično. Moc je základ každého vztahu, kde ego otevírá nové hranice u submisivního jedince, kterého ovládne či u dominantního, který převezme kontrolu. Je možné mít smysluplný vztah s někým, nad kým nemáme žádnou moc nebo od nad námi? Jak a proč nás moc kazí?

Výstava představí malby a kresby, které vyobrazují širokým spektrem vrstev barev a tahů ojedinělé momenty, jak doslovně tak i metaforicky. V mnoha dílech jednoduché kontury vytvářejí kontrast už tak k expresivním prvkům. Použitím výrazných tahů Tareen vyjadřuje napětí k odhalení myšlenek ukrytých v nejhlubších zákoutí mysli.

Ali Tareen žije a pracuje v Praze. Vystudoval univerzitu Central Saint Martins, obor Umění a design, v Londýně. Jeho práce byly vystavovány v různých zemích, v rodné Anglii, České republice i Španělsku. V poslední době v České republice měl výstavu v Praze s názvem ‘Polidicks‘, kurátorovanou Dr. Eggem, a ‘Whispers from my heart‘ v Mariánských Lázních. Jeho poslední skupinová výstava, ‘Wrecks of hope‘, kurátorována Simonem Hollingtonem a Andrewem Marshem, se konala ve dvou prostrech v Hertfordshiru, ve Velké Británii.

Tareen tvoří v Praze v Karlin Studios.

 

english

Private view: 08.07.2015 - 18 h (08.30. July)

 

A modern love is a collection of work by English artist, Ali Tareen. A modern love explores power struggles in various relationships (with another person or with themselves) and playing with moments of various encounters between memory, colours and lines that rose from subconscious decisions.

The English philosopher Bertram Russell argued that power is the fundamental ‘stuff’ of human relationships in the way that energy is in alliance to physics.  Power is at the heart of every relationship and where the ego opens up new boundaries for submissive occupation or play the dominate role taking over the person or thing. Is it impossible to have a meaningful relationship with someone without having some power over that person, and he or she must also have some power over you? How and why can power corrupt us?


The exhibition features paintings and drawings that portray different individual moments, juxtaposed with a spectrum of layered colours and lines both materially and metaphorically. In a number of works, simple lines are formed to bounce off the background creating contrasting, expressive gestures. Using drawn characters, Tareen investigates  tension as a means for uncovering moments from the deepest corners of his mind.

Ali Tareen lives and works in Prague, Czech Republic. He obtained his degree from the Central Saint Martins, London. Tareen’s work has been exhibited in numerous countries, England, Czech Republic and Spain. His last solo exhibitions in Czech Republic, Polidicks(2015) curated by Dr.Egg and Whispers from my heart(2014) were shown in Prague and Marianske Lazne. His most recent group show, Wrecks of hope(2013) curated by Simon Hollington and Andrew Marsh, took place in two separate spaces in Hertfordshire, UK.

 

Tareen is based in Prague and works at Karlin Studios.

 

For more information

alitareengallery@aol.com

www.alitareen.com

info@cafelajka.cz

http://www.cafelajka.cz/